top of page
Search

Češka priča o proizvodnji motocikala

  • Writer: Easy Rideress
    Easy Rideress
  • Jun 30, 2022
  • 18 min read

Za promjenu evo jednog posta u kojem se ne vozimo nego učimo povijest. U siječnju ove godine bili smo u Češkoj i obišli neke od muzeja koji u svojim zbirkama skrivaju priču o motociklizmu na području današnje Češke. U fokusu ovog posta su mali i veliki češki (čehoslovački) proizvođači motocikala, iako još mnogo toga može biti napisano o sportskom motociklizmu i o prisutnosti inozemnih marki motocikala na češkom tlu.


Obišli smo sljedeće muzeje:

- Národní technické muzeum, Prag

- Muzeum historických motocyklů JAWA, Rabakov

- ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav

- Technické muzeum v Brně, Brno


Tehnički muzej u Pragu glavni je izvor iznesenih informacija, svaki eksponat objašnjen je u dvije-tri rečenice, na češkom i engleskom jeziku. Takvi opisi, uz meni manje zanimljive tehničke specifikacije, smještaju svaki motocikl u odgovarajuće povijesno razdoblje, otkrivajući položaj današnje Češke na tadašnjoj industrijskoj i političkoj karti Europe, opisujući tržište motocikala i u zemlji i u inozemstvu, primarnu namjenu motocikala prvenstveno za svakodnevni prijevoz, kupovnu moć radnika toga vremena i trendove koji su diktirali razvoj i proizvodnju.


Osim velike zbirke transporta, Tehnički muzej u Pragu bogat je brojnim drugim zbirkama, eksponatima objašnjenima sličnim jednostavnim i razumljivim jezikom, i preporučujem ga svakome tko se nađe u Pragu.


Sadržaj

Početak razvoja u svijetu


Razvoj motocikala započeo je ujedinjavanjem dva velika izuma 19.st. - parnog stroja i bicikla. Inovatori su brzo shvatili da spajanje tih tehnologija može značajno unaprijediti svakodnevni prijevoz.


Nakon što je 1867.g. Ernest Michaux, sin pariškog kovača i proizvođača bicikala Pierrea Michauxa, postavio prvi parni stroj na bicikl, započeo je prvi val proizvodnje motocikala. Mnogi proizvođači bicikala i izumitelji razvijali su svoje verzije motocikala, koristeći različite vrste parnih strojeva.


Prava revolucija nastala je nakon što je proizveden prvi motocikl s motorom s unutarnjim izgaranjem. 1885.g. Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach proizveli su Daimler Reitwagen, koji se danas smatra prvim modernim motociklom. Nakon njegove pojave, mnogi drugi inovatori i inženjeri počeli su proizvodnju svojih verzija modernog motocikla.


Nakon 10 godina započela je i serijska proizvodnja motocikala. Hildebrand & Wolfmüller prvi je serijski proizveden motocikl na svijetu, oko čije su se proizvodnje u Münchenu ujedinili braća Heinrich i Wilhelm Hildebrand i Alois Wolfmüller.

Hildebrand & Wolfmüller (1894.), Národní technické muzeum, Praha
model: Hildebrand & Wolfmüller
godina proizvodnje: 1894.
proizvođač: Hildebrand & Wolfmüller Motor-Fahrrad-Fabrik, München (Njemačka)
obujam: 1483 cm³
snaga: 1.8 kW (2.5 hp)
maksimalna brzina: 45 km/h
masa: 62 kg
motor: dva cilindra, četverotaktni, vodom hlađen
zanimljivost: zadnji blatobran ujedno je i spremnik rashladne tekućine

Hildebrand & Wolfmüller (1894.) izložen u Tehničkom muzeju u Pragu je prvi motocikl uvezen na područje tadašnje Austro-Ugarske. U Pardubice (današnja Češka) doveo ga je Artur Kraus, češki astronom, pionir sportskih i tehničkih inovacija i osnivač prve javne zvjezdarnice u Pardubicama.


Hildebrand & Wolfmüller motocikl nije postigao veliki komercijalni uspjeh, bio je skup i nepouzdan, a konkurencija nemilosrdna, zbog čega je proizvodnja trajala samo četiri godine. Proizvedeno je oko 2.000 primjeraka.


Tehnološki napredak, povećanje sigurnosti i porast potražnje rezultirali su naglim širenjem proizvodnje motocikala u prvim godinama 20.st. Mnogi danas poznati proizvođači započeli su tada s razvojem i proizvodnjom, među ostalima

engleski Royal Enfield i Triumph, američki Harley-Davidson i Indian, i njemački DKW.

Laurin & Klement


Václav Klement, prodavač knjiga i zaljubljenik u tehniku i bicikle, 1894.g. kupio je bicikl marke Germania (proizvođač Seidel & Naumann, Dresden), koji se brzo pokvario. Reklamaciju je pisao na češkom jeziku i poslao u češku poslovnicu u gradu Ústí nad Labem, na što je dobio kratak odgovor da mora napisati reklamaciju na "razumljivom jeziku" (njemački). To ga je naljutilo dovoljno da odluči proizvesti bicikl vlastite proizvodnje, koji će biti bolji i pouzdaniji od Germanie, i nazvati ga patriotskim imenom Slavia.


1895.g. zajedno s Václavom Laurinom, u češkom gradu Mladá Boleslav, osniva kompaniju Laurin & Klement (L&K), čija je glavna djelatnost servis i proizvodnja bicikala.


Václav Laurin, iskusni mehaničar i majstor koji je učio zanat uz mnoge vješte obrtnike tog vremena, kao odličan tehničar i vizionar savršeno je nadopunjavao nemirnog i poduzetnog Klementa, miran i potpuno usmjeren na tehnički aspekt novoosnovane kompanije. Dok je on posvećen razvoju i inovacijama, Klement svojim poslovnim vještinama i izuzetnim marketingom postiže veliki doseg i prepoznatljivost čak i u inozemstvu. Odlikuje ih usmjerenost na korisnike i kvaliteta i pouzdanost proizvoda. Njihov slogan glasi Samo najbolje je dovoljno dobro za naše kupce ("Jen to nejlepší jest pro naše zákazníky dost dobré").


Nakon samo godinu dana tvrtka zapošljava 21 radnika, i proizvodi 5 različitih modela bicikla Slavia. Zahvaljujući uspješnoj proizvodnji i prodaji bicikala, 1899.g. započinju s proizvodnjom motocikala.

Prvi proizvedeni modeli bili su Slávia A i Slávia B. Dok je na drugim motociklima tog vremena motor jednostavno bio dodan na ramu bicikla, Laurin i Klement konstruirali su potpuno novi tip rame za motocikl, kako bi u sredini bilo dovoljno mjesta za motor. Motor su smjestili što je niže bilo moguće i time poboljšali upravljivost i stabilnost motocikla. Ovakav dizajn je danas standardan, ali u ono vrijeme inovacija inženjera Václava Laurina bila je prava senzacija.


model: Slávia A
proizvođač: Laurin & Klement, Mladá Boleslav (Češka)
razdoblje proizvodnje: 1900. - 1901.
proizvedeno: 212
obujam: 184 cm³
snaga: 1 kW (1.25 hp)
maksimalna brzina: 30 km/h
motor: jedan cilindar, četverotaktni, zrakom hlađen

Laurin & Klement Slávia B (1901.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Slávia B
godina proizvodnje: 1901.g.
proizvođač: Laurin & Klement, Mladá Boleslav (Češka)
razdoblje proizvodnje: 1900. - 1902. (prema nekim izvorima do 1904.)
proizvedeno: 540
obujam: 240 cm³
snaga: 1.5 kW (2 hp)
maksimalna brzina: 40 km/h
masa: 55 kg
motor: jedan cilindar, četverotaktni, zrakom hlađen

Karakteristično za ono vrijeme, motocikli Slávia nisu imali mjenjač ni brzine, a zadnji kotač je direktno bio spojen na motor kožnim remenom. Da bi ga upalili, vozači su najprije pokrenuli motocikl kao bicikl (okretanjem pedala).


Izložena Slávia B (1901.g.) je najstariji primjerak motocikla domaće proizvodnje u Tehničkom muzeju u Pragu, a donirao ju je sam Václav Klement.


Zahvaljujući poduzetništvu i odličnom osjećaju za biznis Václava Klementa, proizvodnja se brzo proširila sljedećih godina - osigurane su velike narudžbe u zemlji, a istovremeno je značajno porastao ugled tvrtke u važnim industrijskim zemljama poput Njemačke i Velike Britanije.

Laurin & Klement BZ (1903.g.), Škoda Muzeum, Mladá Boleslav
model: BZ
godina proizvodnje: 1903.g.
proizvođač: Laurin & Klement, Mladá Boleslav (Češka)
razdoblje proizvodnje: 1902. - 1904.
proizvedeno: 690
obujam: 331 cm³
snaga: 2 kW (2.5 hp)
maksimalna brzina: 60 km/h
motor: jedan cilindar, četverotaktni, zrakom hlađen

bicikl Slavia (1899.g.), motocikli Slávia B (1902.g.), L&K L (1904.g.), L&K CCD (1906.g.), Škoda Muzeum, Mladá Boleslav
bicikl Slavia (1899.g.), motocikl Slávia B (1902.g.), Škoda Muzeum, Mladá Boleslav
model: Slávia B (crveni)
godina proizvodnje: 1902.g.
proizvođač: Laurin & Klement, Mladá Boleslav (Češka)
razdoblje proizvodnje: 1900. - 1902. (prema nekim izvorima do 1904.)
proizvedeno: 540
obujam: 240 cm³
snaga: 1.5 kW (2 hp)
maksimalna brzina: 40 km/h
motor: jedan cilindar, četverotaktni, zrakom hlađen

model: L (tamno crveni)
godina proizvodnje: 1904.g.
proizvođač: Laurin & Klement, Mladá Boleslav (Češka)
razdoblje proizvodnje: 1903. - 1910.
proizvedeno: 965
obujam: 502 cm³
snaga: 3 kW (3-4 hp)
maksimalna brzina: 60 km/h
motor: jedan cilindar, četverotaktni, zrakom hlađen

model: CCD (bijeli)
godina proizvodnje: 1906.g.
proizvođač: Laurin & Klement, Mladá Boleslav (Češka)
razdoblje proizvodnje: 1904. - 1910.
proizvedeno: 675
obujam: 615 cm³
snaga: 3 kW (4 hp)
maksimalna brzina: 75 km/h
motor: dva cilindra, V twin, četverotaktni, zrakom hlađen

L&K motocikle mnogi su smatrali najboljim brendom na svijetu. Počela je proizvodnja i vodom hlađenih motocikala, prepoznatljivih po dodatku oznake W u naziv modela. Jedan od primjera je model L, koji je postao LW, obujma 600 cm³, s maksimalnom brzinom od 70 km/h. Ipak, samo 10 LW motocikala je proizvedeno, u odnosu na 965 L modela koji su istovremeno bili u ponudi.


1904.g. proizveden je CCCC model čiji četverocilindrični redni motor je bio jedan od prvih motora takvog tipa.


model: CCCC
proizvođač: Laurin & Klement, Mladá Boleslav (Češka)
razdoblje proizvodnje: 1904. - 1909.
proizvedeno: 4
obujam: 735 cm³
snaga: 4 kW (5 hp)
maksimalna brzina: 75 km/h
motor: četiri cilindra, redni, četverotaktni, zrakom hlađen

1905.g. proizveden je i prvi LW tricikl s prostorom za putnika, a kasnije i u varijanti sa zatvorenim skladišnim prostorom. LW tricikl proizvodio se do 1911. godine, a tijekom njegovog razvoja i konstantnih poboljšanja u skladu sa zahtjevnom ulogom teretnog motocikla, uvedeno je nekoliko inovacija vezanih uz karburator i sustav paljenja, kočenje, sustav podmazivanja. Komercijalne LW tricikle koristile su poštanske službe u Beču, Pragu, Budimpešti, čak i u dalekom Meksiku.


model: LW tricikl
proizvođač: Laurin & Klement, Mladá Boleslav (Češka)
razdoblje proizvodnje: 1905. - 1911.
proizvedeno: ?
obujam: 780 cm³
snaga: 4 kW (5 hp)
maksimalna brzina: 40 km/h
motor: jedan cilindar, četverotaktni, vodom hlađen
zanimljivost: prvi L&K motocikl s dvije brzine

Laurin i Klement su već na početku prepoznali sportski motociklizam kao priliku za prezentaciju svoje nove tvrtke i svojih proizvoda. Njihovi uspjesi na utrkama na duge staze privukli su mnogo međunarodne pažnje. Klement je i sam bio vozač i ostvario značajne rezultate i pobjede.


Prva međunarodna utrka na kojoj su sudjelovali bila je 1.196 km duga utrka od Pariza do Berlina 1901.g. Cesta je bila uglavnom neasfaltirana ili kaldrma, a motocikl L&K Slávia B jedini dvokotač u klasi motocikala (ostali su bili s tri kotača), u kojoj je startalo ukupno 10 natjecatelja. Vozač je bio zaposlenik Laurina & Klementa - Narcis Podsedníček - alatničar i kasnije prodajni predstavnik. Nitko nije očekivao da "taj motorek" može završiti utrku, zbog toga ga nitko nije ni dočekao kada je nakon tri dana vožnje u 3 sata u noći stigao na cilj, prvi u svojoj klasi (ispred svih onih s tri kotača). Na cilju nije bilo sudaca niti službenog mjeritelja, zbog čega mu pobjeda nije priznata, iako su lokalni policijski službenici potvrdili njegov dolazak. Od ukupno 110 vozila (osim motocikala natjecali su se i tadašnji automobili) koji su startali, samo 48 je završilo utrku. Václav Klement je, naravno, iskoristio cijelu priču za marketing.


L&K motocikli su ubrzo postali omiljen izbor za utrke i postizali brojne uspjehe na domaćim utrkama, ali i u inozemstvu. Osim što su bili snažni i brzi, odudarali su od konkurencije svojom pouzdanošću. Samo kao primjer, 1903.g. u 34 utrke startalo je ukupno 87 L&K motocikala, svi osim jednog su stigli do cilja, i postigli ukupno 32 pobjede (da, sve osim dvije).


U praškom tehničkom muzeju je izložen i motocikl Slávia CCR (1905.g.).


model: Slávia CCR
godina proizvodnje: 1905.g.
proizvođač: Laurin & Klement, Mladá Boleslav (Češka)
razdoblje proizvodnje: 1904. - 1910.
proizvedeno: 550
obujam: 812 cm³
snaga: 3.7 kW (5 hp)
maksimalna brzina: 85 km/h
masa: 76 kg
motor: dva cilindra, V twin, četverotaktni, zrakom hlađen

Václav Vondřich 1905.g. osvojio je prvo mjesto u jakoj međunarodnoj utrci Coupe Internationale u Dourdanu, Francuska (neslužbeno svjetsko prvenstvo), na CCR modelu modificiranom za utrku. 54 kilometra dug krug trebalo je odvoziti pet puta, a postojala su i tri takozvane neutralizacijske etape koje je vozač trebao prijeći gurajući ugašeni motocikl, nadajući se da će uspjeti ponovno upaliti. Tadašnju Austro-Ugarsku predstavljala su dva vozača na Laurin & Klement motociklima, František Toman i Václav Vondřich. Jedno od danas posebnog značajnih pravila utrke bilo je da sve glavne komponente motocikla, uključujući i gume, trebaju biti proizvedene u istoj državi koju vozač i motocikl predstavljaju. Gume u to vrijeme nisu bile posebno izdržljive te ih je često trebalo mijenjati, što su obavljali sami vozači tijekom utrke.

Václav Vondřich je pobijedio, František Toman je završio drugi, čime su osigurali dvostruku pobjedu za L&K. Na kraju su samo tri (od dvanaest) motocikla završila utrku, što dodatno opisuje pouzdanost L&K motocikala.


Zahvaljujući ovoj pobjedi, Laurin & Klement motocikli učvrstili su svoju poziciju i reputaciju i proizvodnja motocikala nastavila se još nekoliko godina.


Koliko su značajni i traženi njihovi proizvodi bili svjedoči i zanimljiv zaokret tvornice Seidel & Naumann iz Dresdena, čiji je odnos prema korisnicima na neki način potaknuo nastanak marke Laurin & Klement, gdje su se prema licenci počeli sklapati L&K motocikli, nazvani Germania.

U to vrijeme započeo je i razvoj automobilizma pa se Laurin i Klement posvećuju proizvodnji automobila - 1905.g. proizvode prvi automobil nazvan Laurin & Klement Voiturette A - i uskoro prestaju s proizvodnjom motocikala.


Uspjesi Laurina i Klementa nastavili su se i u proizvodnji automobila i automobilističkim utrkama. Nakon Prvog svjetskog rata, zbog velike ekonomske krize i gubitka tržišta za izvoz, tvornica zapada u financijske probleme, a 1924. stradava u požaru. Kako bi stabilizirali tvornicu i nastavili uspješnu proizvodnju, Laurin i Klement 1925.g. ujedinjuju snage sa strateški snažnim partnerom - Škodovy závody iz Plzeňa.


Ljevaonicu i metaloprerađivačku tvornicu, koja u Plzeňu od 1859.g. proizvodi opremu za pivovare, šećerane, rudnike, parne strojeve i željeznicu, 1869.g. kupuje njezin tadašnji glavni inženjer Emil Škoda, čije ime kasnije i nosi. Početkom 20.st. tvornica Škodovy závody uglavnom proizvodi oružje i municiju (među značajnijima topove za austro-ugarsku ratnu mornaricu), 1925.g. akvizicijom L&K ulazi u auto-industriju, a nakon Drugog svjetskog rata dolazi do mnogih rekonstrukcija i osnivanja odvojenih firmi za određena područja proizvodnje. Danas su najpoznatije Škoda Auto i Škoda Transportation (tramvaji, vlakovi, trolejbusi...).


Tvornica Laurin & Klement okosnica je današnje tvornice Škoda Auto, koja svoje uspjehe i inovacije duguje upravo Laurinu i Klementu. Obojica su do kraja svog radnog vijeka ostali u Škodi, Klement kao glavni savjetnik, Laurin kao tehnički direktor, i svojim iskustvom i vještinama značajno doprinijeli izgradnji i razvoju moderne tvornice.


Laurin & Klement danas je naziv luksuznog paketa opreme Škode Superb i Kodiaq, a o motociklima se u našim krajevima na žalost malo zna.

Laurin & Klement, Škoda Muzeum, Mladá Boleslav

1900. - 1930.


Češki najveći proizvođač motocikala na početku 20.st. bio je Laurin & Klement. Ostali značajniji proizvođači bili su Josef Walter (Smíchov, motocikli marke Walter), Vilém Michl (Slaný, motocikli marke Orion) i Trojan i Nagl (Kolín, motocikli marke Torpedo).


Vilém Michl prvi je češki proizvođač bicikala, s proizvodnjom je započeo 1894.g., godinu dana prije Laurina i Klementa. Prvi motocikl marke Orion proizvodi 1902., a 1923. ponudu proširuje i dvotaktnim motociklom. Zbog ekonomske krize i jačanja novog domaćeg proizvođača motocikala - Jawa, 1932.g. proglašava bankrot i zatvara tvornicu, isplativši sve novce od prodaje radnicima.


Josef Walter krajem 19.st. u svojoj radioni je popravljao vage i bicikle i uskoro započeo s proizvodnjom vlastitih bicikala. Malo po malo širi radionu, od 1902. proizvodi motocikle, a od 1908.g tricikle koji su postali vrlo popularni. 1912.g isporučeno je 50 motocikala i 80 tricikala, a zbog popularnosti i povećanog izvoza 1914.g se orijentira na proizvodnju tricikala i prestaje s proizvodnjom klasičnih motocikala. 1923.g firma koja nosi njegovo ime postaje značajan proizvođač avionskih motora.


Torpedo motocikli proizvodili su se između 1903. i 1914., a pojedini primjerci prodavani su u Španjolsku i čak u Brazil.


Među manjim domaćim proizvođačima bio je Josef Žďárský, koji je u svojoj radioni izradio između 60 i 80 motocikala marke Perun. Školovao se za strojarskog bravara, nakon čega je zaposlen u tvornici Laurin & Klement. 1904.g zajedno s bratićem Františekom u Turnovu započinje vlastitu proizvodnju motocikala Vulkan. Njihova suradnja prestaje 1906.g. (proizvodnju Vulkana preuzima Karel Růžička) kada Josef odlazi u Podolí u Svijan i samostalno nastavlja proizvodnju motocikala koji nose ime slavenskog boga Peruna. Osim jednocilindrične verzije od 3 ks, postojali su i motocikli s V mašinama od 4.5 ks. Proizvodnja staje 1926.g. zbog nedostatka financija i snažne konkurencije - ponajviše zbog uvoza Indiana i Harley Davidsona. Danas je sačuvan samo jedan kompletan motocikl, izložen u Tehničkom muzeju u Pragu.

Perun (1909.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Perun 3 HP
godina proizvodnje: 1909.
proizvođač: Josef Žďárský, Podolí u Svijan (Češka)
obujam: 454 cm³
snaga: 2.2 kW (3 hp)
maksimalna brzina: 70 km/h
masa: 67 kg

U Pragu, Josef Jelínek od 1904. do 1907.g. proizvodi motocikle, koristeći motore Orion, Minerva i Fafnir.

Jelínek (1904.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Jelínek
godina proizvodnje: 1904.
proizvođač: Josef Jelínek, Smíchov, Prag (Češka)
obujam: 397 cm³
snaga: 1.8 kW (2.5 hp)
maksimalna brzina: 60 km/h
masa: 65 kg

Na slici, uz motocikl Jelínek, vidljiv je i prednji kraj motocikla L&K Slávia CCR (1905.g.) s kakvim je Václav Vondřich osvojio Coupe Internationale u Dourdanu.


Puch motocikli (Graz) predstavljali su ozbiljnu konkurenciju češkim proizvođačima. Nakon prestanka proizvodnje motocikala Laurin & Klement, Johan Puch postao je najveći proizvođač motocikala u Austro-Ugarskoj Monarhiji. Preuzeli su primat i u moto trkama, a često su ih vozili češki vozači. U utrci Coupe Internationale 1906.g. u Pacovu, Čeh Eduard Nikodém na Puch motociklu osvojio je prvo mjesto.

Puch 2 HP (1911.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Puch 2 HP
godina proizvodnje: 1911.
proizvođač: Johann Puch, Erste steiermärkische Fahrrad-Fabriks-AG, Štýrský Hradec, Graz (Austrija)
obujam: 255 cm³
snaga: 1.5 kW (2 hp)
maksimalna brzina: 55 km/h
masa: 45 kg

Na prijelazu 19. i 20. stoljeća češki motocikli bili su među najmodernijima na svijetu. Već 15 godina kasnije to je bilo daleko od istine. Američki Indian postao je najsofisticiraniji motocikl tog vremena, s naprednim mjenjačem s dvije brzine i lančanim prijenosom (umjesto dosadašnjeg kožnog remena). Indian je nadmašio većinu svojih svjetskih konkurenata.

Indian (1915.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Indian
godina proizvodnje: 1915.
proizvođač: Hendee Manufacturing Co., Springfield (SAD)
obujam: 980 cm³
snaga: 5.1 kW (7 hp)
maksimalna brzina: 90 km/h
masa: 180 kg

U vrijeme Prvog svjetskog rata austro-ugarska vojska tražila je od lokalnih proizvođača razvoj i isporuku modernih motocikala. Walter je jedna od kompanija od koje su to tražili, ali nisu uspjeli ispoštovati ugovor do kraja rata. Nakon rata projekt je preuzela firma Janatka, koja je proizvodile motocikle marke Itar gotovo isključivo za čehoslovačku vojsku.


model: Itar 710
godina proizvodnje: 1924.
proizvođač: Jaroslav Janatka, Automontage, Prag (Češka)
obujam: 706 cm³
snaga: 10.3 kW (14 hp)
maksimalna brzina: 90 km/h
masa: 170 kg

Nakon Prvog svjetskog rata pojavili su se i prvi skuteri - maleni i lagani, osmišljeni prvenstveno za promet gradskim ulicama, ali nisu se dugo zadržali. Njihovo vrijeme došlo je tek nakon Drugog svjetskog rata. Prvi češki skuter proizvela je firma ČAS.

ČAS Sc (1921.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: ČAS Sc
godina proizvodnje: 1921.
proizvođač: Česká automobilová společnost, spol. s r.o., Prag (Češka)
obujam: 180 cm³
snaga: 0.9 kW (1.25 hp)
maksimalna brzina: 35 km/h
masa: 48 kg

ČAS Sc (1921.g.) izložen u Tehničkom muzeju u Pragu, jedini postojeći primjerak, osvojio je prvo mjesto u svojoj kategoriji 1921. godine u utrci Zbraslav - Jíloviště.


Najskuplji motocikli domaće proizvodnje bili su motocikli marke Motor Company. Kao i najluksuzniji motocikli proizvedeni u Engleskoj, njihov češki konkurent također je bio sastavljen od dijelova najboljih svjetskih proizvođača (u to vrijeme uglavnom engleskih - JAP mašina, Sturmey Archer mjenjač, Brampton vilica...). 1924. godine puno se pisalo o ovom luksuznom modelu, ali je prodano svega nekoliko primjeraka. Kupci su preferirali podjednako skupe, ali etablirane strane marke.

Motor Company 1000 (1924.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Motor Company 1000
godina proizvodnje: 1924.
proizvođač: Motor Company, Prag (Češka)
obujam: 980 cm³
snaga: 16 kW (22 hp)
maksimalna brzina: 100 km/h
masa: 177 kg

Satan motocikli oglašavani su kao robusni, prilagođeni lošem stanju tadašnjih čehoslovačkih prometnica.

Satan (1930.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Satan
godina proizvodnje: 1930.
proizvođač: Šikýř-Rott, Prag (Češka)
obujam: 540 cm³
snaga: 7,4 kW (10 hp)
maksimalna brzina: 90 km/h
masa: 158 kg

1920.-ih godina u Češkoj su bile dostupne gotovo sve svjetske marke motocikala, neke prodane u samo nekoliko primjeraka, a neke i po nekoliko tisuća primjeraka. Mnogi motocikli strane proizvodnje izloženi su u praškom Tehničkom muzeju, kao simbol bogate i razvijene moto-kulture na početku 20. stoljeća.


Velika ekonomska depresija i dolazak jeftinih motocikala marke Jawa ugasili su većinu do tada preživjelih malih lokalnih proizvođača, kao i mnoge uvoznike stranih motocikala.


Jedna od rijetkih marki domaće proizvodnje koja je opstala je Čechie - Böhmerland, prvenstveno jer je bio različit u odnosu na ostale dostupne modele. U to vrijeme bio je najduži serijski proizveden motocikl na svijetu, dug 3,2 m. Danas su vrlo cijenjeni jer ih je između 1924. i 1939. proizvedeno samo oko 775, uglavnom četverotaktni 600 cm³. U Tehničkom muzeju u Pragu izložen je jeftiniji dvotaktni model od 350 cm³ koji je imao slične performanse kao i četverotaktni.

Čechie - Böhmerland 350 (1937.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Čechie - Böhmerland 350
godina proizvodnje: 1937.
proizvođač: Albin Liebisch, Kunratice u Šluknova (Češka)
obujam: 346 cm³
snaga: 7,35 kW (10 hp)
maksimalna brzina: 80 km/h
masa: 140 kg

Početkom 1930.-ih, više od 90% motocikala u Češkoj bilo je strane proizvodnje. U većini slučajeva to su bili snažni i kvalitetni, ali skupi modeli. Najkvalitetniji domaći model bio je Premier 500 OHV model SL, snažan motocikl koji ni po čemu nije zaostajao za modernim motociklima strane proizvodnje. Ipak, bio je skup i malo primjeraka je prodano, uglavnom zato što ljudi nisu vjerovali da motocikl proizveden u čehoslovačkoj može biti jednako kvalitetan kao i svjetski lideri.

Premier 500 model SL 39 (1931.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Premier 500 model SL 39
godina proizvodnje: 1931.
proizvođač: Premier, akciová spol. pro výrobu jízdních kol a strojů Chebu, Cheb (Češka)
obujam: 494 cm³
snaga: 16 kW (22 hp)
maksimalna brzina: 125 km/h
masa: 140 kg

Jawa i ČZ


František Janeček, vlasnik tvornice oružja, tražio je novi proizvodni program nakon što je krajem 1920-ih završila suradnja s čehoslovačkom vojskom. Odlučio se za licencu za proizvodnju njemačkih motocikala marke Wanderer. Novi proizvod dobio je ime kao kombinacija prvih slova prezimena Janeček i Wanderer - JAWA - ime koje je kasnije postalo međunarodni sinonim za čehoslovačke motocikle. Proizvodnja Jawa motocikala započinje 1929.g. Prvi model bio je 500 OHV, znan i kao Rumpál, ali nije bio posebno uspješan, bio je robustan i skup.

Jawa 500 OHV (1931.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Jawa 500 OHV
godina proizvodnje: 1931.
proizvođač: Zbrojovka Ing. F. Janeček, Prag (Češka)
obujam: 499 cm³
snaga: 13,2 kW (18 hp)
maksimalna brzina: 100 km/h
masa: 175 kg
Jawa 500 OHV, Technické muzeum, Brno

Neuspješna Jawa 500 OHV dovela je Janečeka na rub bankrota, kada je Englez G.W. Patchett dizajnirao novu Jawu 175, lagani motor s pristojnim performansama, s izvrsnim omjerom cijene i kvalitete.

Jawa 175 (1938.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Jawa 175
godina proizvodnje: 1938.
proizvođač: Zbrojovka Ing. F. Janeček, Prag (Češka)
obujam: 172 cm³
snaga: 4 kW (5.5 hp)
maksimalna brzina: 80 km/h
masa: 85 kg

Jawa 175 bila je kvalitetan, a jeftin motocikl, i uz izvrstan marketing, brzo je postala najprodavaniji motocikl u zemlji. Nakon samo 5 godina od početka proizvodnje, preokrenula je omjer između uvoznih i domaćih motocikala - više od 90% prodanih motocikala u Čehoslovačkoj domaće je proizvodnje.

Zahvaljujući Jawi, Čehoslovačka se vratila i u sportski motociklizam - Jawa je bila gotovo jedina čehoslovačka kompanija koja je sudjelovala u međunarodnim utrkama.


Prvi motocikl marke ČZ bio je model 175, čija je proizvodnja krenula 1935.g. Do početka 2. sv. rata uslijedili su modeli 250 i 350 - svake godine izlazio je novi model, a prodano je oko 22.000 popularnog ČZ 175 modela. To nije nimalo naštetilo Jawi, tržište motocikala snažno je procvalo krajem 1930-ih zahvaljujući oboma proizvođačima - Jawa i ČZ, i obje firme su bile pod velikim pritiskom da zadovolje potrebe tržišta.

ČZ 175 Speciál (1937.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: ČZ 175 Speciál
godina proizvodnje: 1937.
proizvođač: Česká zbrojovka, a. s., Strakonice (Češka)
obujam: 172.5 cm³
snaga: 4.8 kW (6.5 hp)
maksimalna brzina: 80 km/h
masa: 95 kg

Motocikli najlakše kategorije - mopedi - dodatno su doprinijeli širenju motociklizma. Lagani, povoljni, za njih nije bila potrebna vozačka dozvola. Jawa je proizvodila vrlo uspješan Robot, a Česká zbrojovka ništa manje uspješan ČZ 100.


Česká zbrojovka proizvodila je i kvalitetan motocikl s prikolicom, proizvedeno ih je samo 587.

ČZ 500 sa sidecarem (1940.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: ČZ 500 se sidecarem
godina proizvodnje: 1940.
proizvođač: Česká zbrojovka, a. s., Strakonice (Češka)
obujam: 494 cm³
snaga: 11 kW (15 hp)
maksimalna brzina: 120 km/h
masa: 170 kg

Za vrijeme Drugog svjetskog rata u okupiranoj Čehoslovačkoj razvoj je službeno stao jer su proizvođači morali isporučivati različite proizvode za vojsku. Ipak, kao svojevrsni otpor, mnogi proizvođači nastavili su razvoj motocikala i automobila u tajnosti, koristeći financije dobivene od vojske, namijenjene vojnoj industriji.


Jedan od prototipa iz tog razdoblja je Dálník, kojeg je uz potporu Zbrojovke Ing. F. Janeček (tvornica Jawa) razvio Jan Anderle. Ovaj motocikl zamišljen je kao vozilo na dva kotača, koje će pružiti udobnost automobila, uz putne troškove motocikla. Ipak, ova ideja nije naišla na plodno tlo.

Dálnik 250 prototip (1942.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Dálník 250 (prototip)
godina proizvodnje: oko 1942.
proizvođač: Jan Anderle, Prag (Češka)
obujam: 248.5 cm³
snaga: 6.6 kW (9 hp)
maksimalna brzina: nepoznato
masa: 120 kg

Njemački vojni motocikli popravljani su u Jawi, što su ovi pak maksimalno koristili kako bi testirali nove prototipe bez privlačenja pažnje - kamuflirali su ih kao njemačke vojne motocikle. Kao rezultat Jawa je na kraju rata imala spreman Jawa 250 Pérák. Dok su ostali proizvođači tek počinjali zbrajati gubitke izazvane ratom, Jawa je imala spreman novi motocikl bez konkurencije, i već 1946. izvozi motocikle širom svijeta. Ovaj model je osnova uspjeha čehoslovačke moto industrije, i jedan je od najvažnijih motocikala u povijesti.

Jawa 250 11 Pérák (1951.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Jawa 250 11 Pérák
godina proizvodnje: 1951.
proizvođač: Závody 9. května, n.p., Prag (Češka)
obujam: 248.5 cm³
snaga: 6.6 kW (9 hp)
maksimalna brzina: 100 km/h
masa: 115 kg

Nakon rata uslijedila je centralizacija industrije. Jedna od prvih promjena bila je razdvajanje pojedinih kategorija motocikala. Tako je Jawa proizvodila 250, a ČZ Strakonice 125. U to vrijeme ČZ 125 T bio je najčešći oblik prijevoza.

ČZ 125 T (1949.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: ČZ 125 T
godina proizvodnje: 1949.
proizvođač: České závody motocyklové, n. p., Strakonice (Češka)
obujam: 248.5 cm³
snaga: 6.6 kW (9 hp)
maksimalna brzina: 100 km/h
masa: 115 kg

1954. dva glavna proizvođača ujedinila su se pod imenom Jawa-ČZ i počeli proizvodnju motocikla popularno zvanog Kývačka. Ovaj model i njegovi nasljednici komercijalno su najuspješniji motocikli proizvedeni u Čehoslovačkoj. Tijekom 20 godina proizvedeno je 1.5 milijuna i prodano u 120 zemalja diljem svijeta.

Jawa-ČZ 150 - 352 Kývačka (1954.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Jawa-ČZ 150 - 352 (Kývačka)
godina proizvodnje: 1954.
proizvođač: České závody motocyklové, n. p., Strakonice (Češka)
obujam: 148 cm³
snaga: 4.6 kW (6.5 hp)
maksimalna brzina: 85 km/h
masa: 108 kg

Od 1955.g. najmanji motocikl proizveden na ovom području bio je Jawa 50 type 550 Pionýr (Pioneer). Proizvedeno je nekoliko stotina tisuća Pionýra prije nego je početkom osamdesetih zaustavljena proizvodnja. Pionýr je mnogim češkim motoristima bio prvi motocikl, baš kao našima Tomos APN.


model: Jawa 50 - 550 Pionýr
godina proizvodnje: 1958.
proizvođač: Považské Strojarne, n. p., Povážská Bystrica (Češka)
obujam: 49.9 cm³
snaga: 1.18 kW (2.2 hp)
maksimalna brzina: 50 km/h
masa: 54 kg

Jawa 50 - 550 Pionýr (1958.g.) i Čezeta 501 (1959.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Čezeta 501
godina proizvodnje: 1959.
proizvođač: České závody motocyklové, n. p., Strakonice (Češka)
obujam: 171.1 cm³
snaga: 5.9 kW (8 hp)
maksimalna brzina: 80 km/h
masa: 130 kg

Skuteri su se vratili na ceste u drugoj polovici pedesetih. Sada je to bilo vozilo s naglaskom na praktičnost i udobnost, namijenjeno svakodnevnom korištenju. Napredak skutera predstavljao je opasnost za proizvodnju tradicionalnih motocikala, ali daljnji razvoj ipak je dokazao da motocikli i dalje imaju budućnost, samo više ne kao osnovno sredstvo prijevoza već za rekreaciju i slobodno vrijeme. Proizvodnja Čezeta skutera zaustavljena je 1964.g.


U poslijeratnim godinama čehoslovački motocikli ponovno su postali snažni konkurenti u sportskim natjecanjima. Značajni uspjesi ostvareni su u gotovo svim disciplinama - trials, motokros, cestovne utrke. Češki najpoznatiji vozač František Šťastný sudjelovao je u Grand Prix utrkama između 1957. i 1969.g. vozeći za Jawa tim, a najbolji rezultat ostvario je 1961.g. kada je završio na drugom mjestu u klasi 350 cc. Više puta se natjecao i u utrci Isle of Man, osvojivši treće mjesto dvije godine za redom (1962. i 1963.). Krajem šezdesetih Jawa je bila u samom vrhu sportskog motociklizma, ali od tada, na žalost, više nikada nije dostigla sličan standard.


Vrhunac razvoja sportskih ČZ motocikala bio je tip 860, ali nije ostvario značajne rezultate.

ČZ 420 - 860 (1972.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: ČZ 420 - 860
godina proizvodnje: 1972.
proizvođač: České závody motocyklové, n. p., Strakonice (Češka)
obujam: 418 cm³
snaga: 53.7 kW (73 hp)
maksimalna brzina: 260 km/h
masa: 142 kg

Još jedna disciplina u kojoj je Jawa postala snažan konkurent je speedway. U Tehničkom muzeju u Pragu izložen je motocikl na kojem je Milan Špinka 1974.g. postao svjetski prvak u speedwayu na ledu.

Jawa 500 - 891 (1973.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: Jawa 500 - 891
godina proizvodnje: 1973.
proizvođač: Jawa Divišov, n. p. (Češka)
obujam: 497 cm³
snaga: 38 kW (51 hp)
maksimalna brzina: 160 km/h
masa: 100 kg
zanimljivost: šiljci na kotačima

Jedan od posljednjih uspješnih komercijalnih Jawa modela bio je Jawa UŘ-SST (SST - Super Sport Tatoušek), poznatiji kao Bizon, za čiji je izgled zaslužan Jan Tatoušek, pionir češkog industrijskog dizajna. Bizon je bio namijenjen isključivo čehoslovačkom tržištu, a svoj uspjeh može dijelom zahvaliti i snažnom marketingu. U razdoblju od 1970. do 1972. godine proizvedeno je 2.416 Bizona 250, i 2.175 Bizona 350.

Jawa UŘ-SST 350 (Bizon), Národní technické muzeum, Praha

Sredinom šezdesetih godina Čehoslovačka, tada najveći svjetski proizvođač motocikala, političkom odlukom značajno smanjuje ulaganja u moto industriju. Proizvodnja polako počinje zaostajati za drugim svjetskim proizvođačima. Jedan od mnogih uzaludnih pokušaja za povratak u vrh bio je ČZ 350 tip 510.

ČZ 350 - 510 (1978.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: ČZ 350 - 510
godina proizvodnje: 1978.
proizvođač: České závody motocyklové, n. p., Strakonice (Češka)
obujam: 347.5 cm³
snaga: 20 kW (27 hp)
maksimalna brzina: 140 km/h
masa: 153 kg

Sedamdesetih i osamdesetih Čehoslovačka je i dalje bila među većim svjetskim proizvođačima, izvozeći većinu motocikala, ali na manje zahtjevna tržišta. Najznačajniji potrošač bio je Sovjetski Savez. Kupovali su veliki broj motocikala, nije im bilo bitno što su zastarjeli. Uz takvog kupca nije bilo potrebe za modernizacijom i daljnjim razvojem te je kolaps sovjetskog tržišta doveo do raspada češke moto industrije.

ČZ 180 - 487.5 (1996.g.), Národní technické muzeum, Praha
model: ČZ 180 - 487.5
godina proizvodnje: 1996.
proizvođač: ČZ Cagiva, s. r. o., Strakonice (Češka)
obujam: 180 cm³
snaga: 9.5 kW (13 hp)
maksimalna brzina: 105 km/h
masa: 128 kg

Sredinom devedesetih zaustavljena je proizvodnja ČZ motocikala, a Jawa je proglasila bankrot. Češka moto industrija se nakon toga nije oporavila, bilo je nekih novih pokušaja i proizvođača, ali bez značajnog marketinga i ulaganja proboj na moderno moto tržište je bio nemoguć.


1997.g. osnovana je Jawa Moto spol s.r.o. (Týnec nad Sázavou, Češka), nasljednik originalne Jawe. Trenutno je u ponudi 6 modela (300, 350 i 500 cc), koji se izvoze u 15 europskih zemalja i Argentinu.


U Indiji su se od 1960.g. također proizvodile Jawe prema licenci, kasnije pod imenom Yezdi (Ideal Jawa Ltd). Proizvodnja je zaustavljena 1996.g., ali ponovno pokrenuta i oživljena u siječnju 2022.g. kada su predstavljena tri nova Yezdi modela, a u ponudi su i tri 'povijesna' modela Jawa - Pérák, Jawa i 42.


Jedini nasljednik ČZ motocikala danas je ČZ električni skuter tip 506 (Čezeta Motors).

Još malo slika za kraj


Muzeum historických motocyklů JAWA, Rabakov

Muzej u Rabakovu (oko 15 km od grada Mladá Boleslav) privatna je zbirka Jawa motocikala oca i sina Miclíka, s preko 180 eksponata koji pokrivaju vremensko razdoblje od 1929. do 2014.g. - serijski proizvedene motocikle, policijske i vojne modele, motocikl dizajniran za autoškolu (duple komande), motocikl za invalide, snowmobile itd., brojne dijelove poput mjenjača, klipova, radilica, karburatora, zupčanika, ali i stotine pratećih Jawa artikala - plakati, reklame, kante za ulje, kalendari...

Muzeum historických motocyklů JAWA, Rabakov
Muzeum historických motocyklů JAWA, Rabakov
Muzeum historických motocyklů JAWA, Rabakov
Muzeum historických motocyklů JAWA, Rabakov
Muzeum historických motocyklů JAWA, Rabakov
Muzeum historických motocyklů JAWA, Rabakov
Muzeum historických motocyklů JAWA, Rabakov
Zbirka sportskih motocikala (Brno)

Slijedi nekoliko slika iz Tehničkog muzeja u Brnu, čija zbirka sportskih motocikala govori o bogatoj sportskoj povijesti Češke, gdje su mnogi vozači sami modificirali i održavali motocikle kako bi postizali bolje rezultate.

Technické muzeum, Brno
Technické muzeum, Brno
Technické muzeum, Brno
Technické muzeum, Brno
Technické muzeum, Brno
Technické muzeum, Brno
Technické muzeum, Brno
Technické muzeum, Brno
Technické muzeum, Brno
Jawa automobili

1934.g. tvornica Zbrojovka Ing. F. Janeček (Jawa) kreće s proizvodnjom malih putničkih automobila (dva cilindra, dvotaktni, prednji pogon), najprije prema licenci njemačke DKW tvornice, a kasnije prema vlastitom dizajnu.


U prestižnoj utrci 1000 mil československých 1935.g. Jawa 750 osvojila je prvo mjesto u klasi. Za tu utrku proizvedeno je 6 specijalnih sportskih Jawa 750, a u Tehničkom muzeju u Pragu izložena je jedina preostala od tih šest.

Jawa 750 (1935.g), Národní technické muzeum, Praha
Jawa 750 (1935.g), Národní technické muzeum, Praha

Jawa Minor bila je jedan od najmanjih i najpovoljnijih automobila krajem tridesetih godina. Bila je vrlo kvalitetna, ali na žalost proizvedena u nesretna vremena (njemačka okupacija i početak Drugog svjetskog rata).

Jawa Minor (1939.g), Národní technické muzeum, Praha

 
 
 

Comments


bottom of page